Frieze New York 2012 / Radek Szlaga, Honza Zamojski

TRANSATLANTYK / Frieze Art Fair New York

Radek Szlaga & Honza Zamojski

03 — 07.05. 2012

TRANSATLANTYK / Frieze Art Fair New York — Radek Szlaga, Honza Zamojski

 

 
Transatlantyk to interdyscyplinarny projekt Radka Szlagi i Honzy Zamojskiego, którego rezultaty zostaną pokazane w programie FOCUS Frieze New York 2012.

 
W kwietniu tego roku artyści weszli na pokład statku płynącego z Antwerpii do Nowego Jorku i rozpoczęli podróż przez ocean szlakiem tysięcy rodaków.Podczas rejsu kontenerowcem obydwoje pracowali nad materiałem do wspólnej wystawy i rysowali jej koncepcję, uwzględniając analogie między historycznymi praktykami dawnych imigrantów i własnym życiem na statku. Także podróż sama w sobie stanowiła istotny punkt wyjścia dla obu artystów. Jako dobrzy znajomi w życiu prywatnym, dzielą także wspólne zainteresowania, cytaty ze współczesnej ikonografii i specyficzne poczucie humoru. Ameryka czyli Nowy Świat i Ziemia Obiecana wydaje się tu celem nadrzędnym, jako że rozpoznawalne odniesienia do jej pop-kultury i fragmenty stricte amerykańskich narracji zostają przez artystów zmiksowane z dodatkami wschodnioeuropejskich tradycji, emigranckiej mitologii i poetyki.

 
Polacy podóżujący do Stanów Zjednoczonych za chlebem. Ta klisza z całym swoim bagażem wizualnym prześladowała nas przez wiele dekad. W czasach łatwego dostępu do informacji, idea takiej wyprawy sytuuje się raczej w polu romantycznego zrywu, podszytego nie bez przyczyny ironicznym dialogiem ze stereotypami “przyjazdu do nowego kraju” i “bycia obco-krajowcem”. Przestrzeń wystawy podczas Frieze New York zostanie zagospodarowana efektami wspólnej pracy Radka Szlagi i Honzy Zamojskiego, którzy literalnie przeniosą do niej część swojej kajuty z Transatlatyku, aranżując intermedialną sytuację artystyczną.

 

 
Współorganizatorem projektu “Transatlantyk” jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

www.iam.pl

www.culture.pl