W ramach tegorocznej edycji Friend of a Friend mamy przyjemność gościć galerię Pinksummer z Genui z prezentacją włoskiego kolektywu Invernomuto założonego w 2003 roku, w którego skład wchodzą Simone Bertuzzi (ur. 1983) oraz Simone Trabucchi (ur. 1982).

Ich głównym punktem zainteresowań jest badanie subkultur i ich pozostałości, poprzez działanie w różnorodnych mediach, takich jak wideo, dźwięk, rzeźba, performance i publikacje. Korzystając z przekazów mówionych oraz historii mniejszości badają ich rdzenne formy, przeplatając je z fikcyjnymi materiałami. Działanie to odgrywa fundamentalną rolę w artystycznym procesie, który podkreśla imaginatywny charakter rzeczywistości, stanowiącej główne źródło inspiracji.

Kluczową część wystawy stanowi wideo Vers l'Europa deserta, Terra Incognita, które dekonstruuje modele kreowania własnego wizerunku podmiejskich i peryferyjnych grup młodzieżowych w Europie. Przez wykorzystanie melancholijnej warstwy dźwiękowej oraz precyzyjnego skupienia na wizualnej autoprezentacji, projekt ten bada złożoną sieć wpływów, które prowadzą do powszechnego uczucia uwikłania w przynależność do konkretnego środowiska. Korzystając z formuły wideoklipów, instagramowych stories oraz snapchatowego streamu, które stanowią podstawowe narzędzie rozpowszechniania złożonej formy autoprezentacji, bohaterowie projektu egzystują w świecie, w którym funkcjonowanie w obrębie grupy i terytorium jest nieuniknione. Rzeczywistość wykreowana przez Vers l'Europa deserta, Terra Incognita staje się rodzajem pętli, z której nie można się wydostać, a autoprezentacja zostaje zastąpiona przez wieczną pozę dla nieobecnej publiczności – tytułowej opuszczonej Europy, która działa jako scena i tło wydarzeń. Główna pętla wideo powtarza się z niewielkimi wariacjami, z których wyłania się rodzaj refrenu. Ścieżka dźwiękowa, stworzona przez dwóch muzyków (Robert Girardin, Lorenzo Senni) ma za zadanie rozszczelnić to zapętlenie, równocześnie podkreślając jego obecność i sugerując odmienne możliwości odbioru dla wszystkich powtórzeń wideo.

Wystawę dopełnia fragment instalacji Med T-1000, która jest częścią platformy Black Med zainicjowanej przez Invernomuto w ramach Manifesta 12. Tworząc rzeźbę, odwołującą się w formie do ikonicznego wazonu sycylijskiego, projekt ten rozwija historię, która miała miejsce podczas dominacji Maurów na Sycylii w XI wieku: międzykontynentalnego i międzykulturowego romansu między młodym Maurem a Sycylijką mieszkającą w dzielnicy Kalsa w Palermo, który jak wiele historii miłosnych kończy się dramatem. Mieszając historię i teraźniejszość projekt ten stanowi metaforę współczesnych dylematów związanych z migracją, którego głównym bohaterem staje się Morze Śródziemne. Niegdyś postrzegane jako płynna istota umożliwiająca tworzenie sieci relacji i wymiany, dzisiaj stało się ono sceną kryzysu humanitarnego i palącej debaty geopolitycznej.

Prace Invernomuto prezentowane były m.in. w TATE (Londyn), Villa Medici (Rzym), Kunsthalle Wien (Wiedeń), Nuit Blanche 2017 (Paryż), Museion (Bolzano), Kunstverein München (Monachium), Bozar (Bruksela), Centre d'Art Contemporain (Genewa), MAXXI (Rzym), PAC Padiglione d'Arte Contemporanea (Mediolan), Fondation Ricard (Paryż), Black Star Film Festival (Filadelfia), Centre Pompidou (Paryż), Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Turyn), Hangar Bicocca (Mediolan).


www.invernomuto.info

*

Friend of a Friend to war­szaw­ska inkar­nacja nowego modelu współpracy między galeriami, zainicjowanego w 2018 roku. W tym roku w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia dziewięć warszaw­skich galerii będzie gościć u siebie szesnaście międzynarodowych galerii.

Zaproszone galerie: Bureau (Nowy Jork) / Emalin (Londyn) / Gianni Manhattan (Wiedeń) / Gregor Staiger (Zurych) / Kristina Kite (Los Angeles) / LC Queisser (Tbilisi) / Mujin-to Production (Tokio) / Nuno Centeno (Porto) / Parisa Kind (Frankfurt nad Menem) / Paul Soto / Park View (Los Angeles / Bruksela) / Pinksummer (Genua) / Scheife Zähne (Berlin) / Temnikova & Kasela (Tallinn) / The Box (Los Angeles) / The Sunday Painter (Londyn) / Union Pacific (Londyn).

More info: www.foaf.pl

Przewiń do góry okna