Letter to My Mother: 11 dni, 2 000 km drogą lądową, 12 100 km drogą powietrzną; 6 stanów, 40 kobiet i ich dzieci. Mila, Tabatha, Lisa, Chelsey, Ellie, Jo, Lenor, Melissa, Jade, Amanda, Alexis, Britanni, Elizabeth, Polly, Terry, Melissa, Debbie, Claudia, Andrea, Holly, Chris, Patricia, Susan, Tiffany, Maria, Anna, Rachel, Nikki, Amanda, Elizabeth, Serenity, Claire, Lisa, Tamerica, Adrianne, Nangie, Kate i Valene.

Letter to My Mother to przejmujący projekt autorstwa Branislava Jankica łączący film, fotografię i literaturę, który daje wgląd w życie amerykańskich matek cierpiących z powodu uzależnień. Celem projektu jest walka ze stygmatyzacją osób z uzależnieniami oraz stworzenie międzynarodowego systemu wsparcia dla tych, którzy zmagają się z tą chorobą, zwłaszcza dla matek.


W listopadzie 2012 roku u matki Jankica, w przeszłości uzależnionej od leków i alkoholu, zdiagnozowano raka płuc. Artysta, który jako nastolatek sam doświadczył uzależnienia, zaczął pisać do matki list, by wyrazić żal związany z rozpadem ich relacji i niezrozumieniem jej zmagań; list, który jest formą przebaczenia i wyrazem miłości do matki.

Próbując na nowo zdefiniować relację z matką i pogodzić się z nią po bolesnej diagnozie, Jankić wyruszył w podróż, której celem było wysunięcie na pierwszy plan historii, które często pozostają ukryte oraz rozpoczęcie dialogu na temat macierzyństwa i uzależnień. Bez tabu i stereotypowych skojarzeń. Miał nadzieję, że w innych matkach cierpiących na uzależnienie w Stanach Zjednoczonych – które uważa za swój dom – znajdzie odbicie swojej matki, tworząc jej portret, na który składają się zdjęcia i listy opublikowane w książce Letter to My Mother.

Projekt powstał we współpracy Jankica z jego wieloletnim przyjacielem i producentem, Goranem Macurą. W krótkim czasie Macura dotarł do 40 kobiet z różnych regionów Stanów Zjednoczonych, które zgodziły się wziąć udział w projekcie. Jankić i Macura jeździli po całym kraju, by poznać te odważne kobiety oraz sfotografować je i ich dzieci. To doświadczenie było terapeutyczne nie tylko dla Jankica, ale też dla uczestniczących w projekcie matek i dzieci, które w listach i zdjęciach znalazły ujście dla swoich emocji.

Dla Jankica nadrzędnym celem projektu stało się zwiększenie świadomości, że uzależnienie to nie słabość, lecz choroba. Zachęcenie ludzi do większej otwartości w mówieniu o niej oraz inspirowanie kobiet i matek do zwracania się o pomoc. By rozpocząć na nowo dialog na temat uzależnień i zmienić społeczne postrzeganie zmagających się z nimi matek, Branislav pokazuje je w zupełnie innym świetle.

Koordynatorka: Monika Jagaciak-Jankić

Branislav Jankić
ur. 1983, mieszka i pracuje w Nowym Jorku (US).

Jankić jest jugosłowiańskim artystą, reżyserem i fotografem. Jego prace ukazywały się w rosyjskiej i niemieckiej edycji magazynu Interview, w brytyjskim GQ, japońskim Vogue Homme oraz magazynach Elle i Flaunt. Jako uczeń Giana Paola Barbieriego i innych uznanych fotografów Jankić czerpie z własnej przeszłości, sięgając po tematy wysiedlenia, uzależnienia i odrodzenia, które dotknęły go osobiście w dzieciństwie. Inspiracją do powstania nagradzanego projektu Letter to My Mother (2015), na który składają się dokument i książka, była walka jego matki z rakiem i uzależnieniem. Jankić jest również współautorem albumu Flowers of My Life (u boku Giana Paola Barbieriego), który po premierze podczas Tygodnia Mody w Mediolanie zdobył uznanie włoskiej edycji Vanity Fair oraz brytyjskich magazynów I.D., Women's Wear Daily oraz Love Magazine. Jankić ukończył sztukę filmową w School of the Art Institute of Chicago.

www.branislavjankic.com
www.lettertomymother.us

Przewiń do góry okna