Honza Zamojski / Trojan Home / Turf Projects, Croydon, Londyn, 4-26.11.2016

www.turf-projects.com

Trojan Home

Wydarzyła się wojna. Wojna totalna i wojna dziejąca się w tle. Wojna chaotyczna i wojna precyzyjna. Konflikt, którego narodziny mało kto dzisiaj pamięta, stał się stałą wartością fizyczną, coś jak dodatkowy wektor czasu (przeszłość – teraźniejszość – przyszłość – wojna) lub nieznana wcześniej właściwość bryły przestrzennej (wysokość x szerokość x długość x wojna). Obecność wojny była na tyle powszechna i powszednia, że wprowadzono (za pomocą urzędowych dekretów) specjalny przycisk na kalkulatorach, kasach, wagach i innych urządzeniach obliczeniowych. Ten dodatkowy przycisk uwzględniał w wyniku równania potencjalne i wielce prawdopodobne konsekwencje trwającego konfliktu. Do dziś nie udało się ustalić nazwisk wszystkich analityków, którzy pracowali nad tym przydatnym skryptem matematycznym.

W którymś momencie ludzie przestali mówić o otaczającym ich krajobrazie: „piękne zabytkowe miasto”, „rozległe tereny rolne”, „najbliższa planeta z ziemską atmosferą”. Do języka literackiego i potocznego weszły z hałasem i rozgościły się na dobre sformułowania takie jak„zbombardowane / ocalałe miasto”, „splądrowane / nietknięte pola”, „gościnna / agresywna planeta”. Każdy wyraz, każde zdanie, każdy artykuł oraz opowiadanie stał się małym i ostatecznie niewiele znaczącym przypisem do Wielkiej Narracji Konfliktu. Bohaterowie i liderzy bardzo szybko zamienili się miejscami ze zdrajcami i wrogami narodu. Ofiary powstały z bezimiennych grobów po to tylko, aby wskoczyć na zbudowane naprędce betonowe piedestały nowych pomników i monumentów. Nastał dziwny czas, nazwany później przez rozsądnych historyków Wiekiem Duszności.

Do dziś nie wiadomo, kto rozpoczął tzw. proces pokojowy. Niektórzy mówili o tajnej grupie informatyków, inni o „samotnych wilkach” atakujących kluczowe stanowiska wyrzutni rakiet zwaśnionych stron. Jeszcze inni doszukiwali się spisku władców tego świata, którzy dla zabawy rozpętali piekło, a dla kaprysu zafundowali rasie niższej od dawna upragniony rozejm. Ale czy to istotne? Nie sądzę.