Sybren Renema — Lift Off, Land Ahoy!

7.04 — 12.05.2018

Wystawa w ramach Friend of a Friend 2018
LETO gości Dürst Britt & Mayhew
7 – 8.04 (sobota, niedziela): 12:00 – 19:00
www.foaf.pl

Praktyka artystyczna Sybrena Renemy skupia się na różnorodnych formach produkcji wiedzy, ze szczególnym upodobaniem do dziedzin takich jak sztuka, historia, odkrycia geograficzne i nauki przyrodnicze. Jego prace często dotyczą narracji związanych z odkryciami czy też wzniosłością krajobrazu, co staje się pretekstem dla rozważań o aktualności romantycznych klisz w XXI wieku. Renema jest aktywnym artystą, pisarzem i muzykiem, wykorzystującym w swoich działaniach wideo, kolaże, neony, druki oraz rzeźby.

W jego najnowszym wideo Discovery obserwujemy kosmiczną podróż kawałka drewna z pokładu brytyjskiego statku polarnego RRS Discovery wodowanego w 1901 roku, który dryfuje przez stratosferę. RRS Discovery był ostatnim tradycyjnym drewnianym trójmasztowcem wybudowanym na Wyspach Brytyjskich, którego pierwszą misją była ekspedycja na Antarktykę zorganizowana przez Roberta Falcona Scotta (1868-1912). Na potrzeby projektu Renema podjął współpracę z SentIntoSpace, firmą specjalizującą się w komercyjnych lotach przy użyciu balonów stratosferycznych. Miejscem startu było Dundee (Szkocja), gdzie znajduje się odrestaurowany i dostępny dla publiczności Discovery. Po wzniesieniu się na wysokość 32 kilometrów drewniany relikt i kamera wylądowały na północy Anglii i zostały odnalezione przy pomocy GPS. Rodzaj ciągłości między wyprawami polarnymi a podróżami kosmicznymi, którą Renema akcentuje w swojej pracy, jest fenomenem, który był wielokrotnie komentowany. Wideo Discovery odzwierciedla też generalną ludzką skłonność do eskapizmu.

Neonowa rzeźba, która towarzyszy pracy wideo, jest cytatem z Roberta Falcona Scotta. “Great God! This is an awful place” to słowa, które zapisał w swoim dzienniku, kiedy dotarł na biegun południowy i odkrył, że został on już zdobyty przez norweską ekspedycję pod przewodnictwem Roalda Amundsena. W 2017 roku prace te były prezentowane w Antarctic Pavilion w ramach Biennale w Wenecji. Dodatkową warstwę antarktycznej fabuły stanowi seria kolaży utworzonych z obrazów ośnieżonych szczytów gór zaczerpniętych ze starych wydań National Geographic. W prezentowanych zestawieniach nieprzyjazne obszary objawiają swoje halucynacyjne piękno.

Sybren Renema (1988) mieszka i pracuje w Glasgow. Studiował na Royal Academy of Art w Hadze oraz Glasgow School of Art. Niedawno zakończył rezydencje w Land Art Mongolia oraz EKWC w Oisterwijk. Wśród ostatnich wystaw indywidualnych warto wymienić: The Harvest of Leisure, Cydonia, Dallas; The Milk of Paradise, Dürst Britt & Mayhew, Haga, Pleasures of a Grave Desire, CCA Glasgow. Renema brał udział w licznych wystawach grupowych, m.in: Nightfall, Musée Rath w Genewie, Palinsestri, Palazzo Andrea Dori, Genua. Jego prace znajdują się w prywatnych i publicznych kolekcjach, takich jak: Fries Museum w Leeurwaden, AMC Collection (Amsterdam) czy In4Art Collection (Amsterdam).

___

„Friend of a Friend” to projekt, w którym osiem ważnych warszawskich galerii sztuki współczesnej udostępnia swoją przestrzeń wystawienniczą międzynarodowym gościom. Dialog między galeriami z Czech, Francji, Niemiec, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii stanowi podstawę powstania wystaw prezentujących polskich i międzynarodowych artystów.

Inspiracją dla „FOAF” była inicjatywa Condo, której pierwsza edycja odbyła się w Londynie w 2016 roku. Condo opiera się na zasadzie przyjaznej współpracy zamiast konkurencji, która jest często kojarzona z rynkiem sztuki. „FOAF” to nie tylko innowacyjna platforma do prezentacji sztuki współczesnej, ale także model wymiany będący alternatywą dla targów sztuki. Dzięki wprowadzeniu tego modelu do Warszawy lokalna publiczność będzie mogła się zetknąć z pracami międzynarodowych artystów – których część nie była dotychczas prezentowana w Polsce – i porównać ich osiągnięcia z pracami polskich twórców. Goście zagraniczni (galerzyści, artyści, kolekcjonerzy, kuratorzy i dziennikarze) zyskają możliwość poznania i odkrycia warszawskiej sceny artystycznej, a także umiejscowienie jej w szerszym kontekście międzynarodowym.

GALERIE:
BWA Warszawa / Antoine Levi (Paryż), Hunt Kastner (Praga)
Fundacja Galerii Foksal / ChertLüdde (Berlin), Jan Kaps (Kolonia)
LETO / Dürst Britt & Mayhew (Haga)
Piktogram / Future (Berlin/Mexico City), Lomex (NYC), SVIT (Praga)
Dawid Radziszewski / Lucas Hirsch (Düsseldorf)
Raster / Bernhard (Zurych), Ermes-Ermes (Wiedeń)
Stereo / Crèvecœur (Paryż), Reserve Ames (LA)
Wschód / Neue Alte Brücke (Frankfurt), Union Pacific (Londyn)

Założyciele: Stereo, Wschód
Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Partner: Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy
Partner medialny: Frieze Magazine