SWEATBOXING 2

24.09 — 12.11 2011

Daan Botlek, Nare Eloyan, Wayne Horse, Gerben Meinders, Abner Preis, Charlotte Schleiffert, Radek Szlaga, Koen Taselaar, Aleksandra Waliszewska

Na grupowej wystawie “Sweatboxing 2” zaprezentowane zostaną prace młodych artystów pracujących w Holandii i w Polsce, wspołpracujących z Showroom MAMA z Rotterdamu oraz galerią LETO. Będzie to druga odsłona, wysoko ocenianej przez krytyków sztuki, wystawy Sweatboxing (2.04 – 29.05 2011), której kuratorem był Gerben Willers z Showroom MAMA. Do pracy nad drugą częścią “Sweatboxing”, Gerben Willers zaprosił do współpracy artystów galerii LETO – Radka Szlagę i Aleksandrę Waliszewską. Holenderscy artyści, których prace znajdą się na wystawie to: Nare Eloyan (NL, 1988), Gerben Meinders (NL, 1983), Koen Taselaar (NL, 1986), Willehad Eilers (aka Wayne Horse) (D/NL, 1981), Abner Preis (USA/NL) oraz Charlotte Schleiffert (NL, 1976).

Bazą obu wystaw jest animacja. Coś, co w sposób naturalny kojarzy się z ruchem, jest tylko produktem powstałym z, następujących po sobie, nieruchomych klatek. Poprzez zestawienie sekwencji rzeczywistej animacji, powstaje wrażenie ruchu przy poruszaniu się po przestrzeni wystawy. Tytuł – Sweatboxing – pochodzi od tzw. “sweat box” (‘pudełka do pocenia’ z studia animacji Disney’a), które było niewielkim pokoikiem, gdzie nieoszlifowany materiał animacyjny był oceniany przez samego Walta Disney’a. Miejsce to było tak małe, że z trudem mieścili się w nim animatorzy, szefowie studia i sam mistrz Disney.

Showroom MAMA, prowadzony przez Ariadne A. Urlus, w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się ważną holenderską instytucją, ukazującą współczesną kulturę wizualną w różnorodnej formie i z różnych perspektyw. Prowadzący Showroom kładą również duży nacisk na uczestnictwo w tej kulturze, dlatego też oprócz szerokiego programu wystaw organizują warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Jako jeden z ciekawszych projektów wystawienniczych Showroom MAMA na stale współpracuje z holenderskim Ministerstwem Kultury, Edukacji i Nauki oraz z renomowanymi fundacjami wspierającymi rozwój sztuki współczesnej m.in Mondriaan Foundation, Netherlands Architecture Fund.

Podczas wernisażu “Justin Iloveu” zaprezentuje nową kolekcję ubrań z wizerunkami prac Aleksandry Waliszewskiej. Kolekcja została przygotowana specjalnie na tę okazję, w linii damskiej i męskiej.

Wsparcie finansowe: Ambasada Królestwa Niderlandów