Svätopluk Mikyta — Antykryształy

20.07 — 31.08.2013

Svätopluk Mikyta na zaproszenie galerii LETO przygotował wystawę pod tytułem “Antykryształy”. To pierwsza indywidualna prezentacja tego artysty w Warszawie. Prace Mikyty zazwyczaj odwołują się do politycznych ikonografii masowych ruchów socjalistycznych oraz do nacjonalistycznych i religijnych symboli Europy Wschodniej. Dzięki licznym przerysowaniom jak i wykorzystaniu metody kolażu, “podwaja” on uwodzicielską estetykę dzieł i podkreśla kwestię politycznej manipulacji obrazami, której wpływ wciąż pozostaje odczuwalny. Czasem jego interwencje, zwykle przy użyciu długopisu i czerwonej farby, są ledwo wyczuwalne, czasami jednak są one tak wyrafinowane, że zarówno w zakresie kompozycji jak i tematu, dają grunt czemuś nowemu. Mikyta zazwyczaj tworzy cykle prac, które mają być eksponowane w grupach i przywoływać historyczne jak i osobiste skojarzenia, co wynika z nieskończonych współzależności między nimi.

Na warszawską wystawę artysta przygotował kolekcję przedruków, kolaży i rysunków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się romantycznymi obrazami przyrody. Jednakże romantyzm ten posiada silne konotacje historyczne. Wystawa ma stanowić wizualną analizę naturalnych środowisk w obszarze Europy Środkowej.

Svätopluk Mikyta
ur. 1973 roku w Čadcy (była Czechosłowacja). Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Stuttgarcie. Laureat Strabag Art Award International, Vienna (2011) oraz Oskár Čepan Award (2008), stypendysta DAAD HDK Berlin ( 2001 -2002), oraz rezydent ISCP New York (2011). Prace w zbiorach: Art Institute of Chicago, Zabludowicz Collection Londyn, MUDAM Collection Luxembourg, Museum of Applied Arts, Praga. Od 2008 roku prowadzi „BANSKA ST A NICA Contemporary”.