Gorilla Goes Bananas! — Holenderscy graficy zmieniają bieg wydarzeń

24.05. — 22.06.2013


Gorilla, kolaboracyjny projekt grafików De Designpolitie, Lesley Moor’a i Hermana van Bostelena, rozpoczęła swoją działalność publikacją w dzienniku “De Volkskrant” w 2006 roku i kontynuowała ją w tygodnikach “De Groene Amsterdammer” i “Adformatie” w 2009 roku. Dzięki wykorzystaniu istniejących znaków i symboli, Gorilla tworzy rozbudowane komentarze, często charakteryzujące się satyrycznym podejściem do rozpowszechnianych tematów. Religie, politycy, państwa wielonarodowe i narodowościowe – nikt nie ucieknie graficznemu policzkowi zadawanemu przez Gorillę. Gorilla zyskała rozgłos i uznanie krytyków w Holandii i za granicą. Działając motodą ad hoc, poprzez swój krótki czas produkcji i projekcji, w odpowiedzi na bieżące tematy, zyskała powszechne uznanie.

Gorilla ma na koncie wystawy w Amsterdamie, Utrechcie, Almerze, Bredzie, Berlinie, Londynie i New Dehli. Od założenia kolektywu w 2006 roku, Gorilla opublikowała ponad 1000 wizualnych komentarzy. Metodę pracy kolektywu cechuje podobieństwo do praktyk dziennikarzy niusowych – komentarze powstają w krótkim czasie (ok. 4 godzin). Grafiki tworzone są tylko na kilka chwil przed wysłaniem gazety do drukarni.

Warszawska prezentacja “Gorilla goes bananas” obejmie wystawę, seminarium i wykład o projektowaniu graficznym metodą ad hoc.

Kuratorzy: Anthropologists in Art — Nahuel Blaton & Sebastian Rypson