Florian & Michael Quistrebert – Voyagers Go Overlight

21.06— 16.08.2014

Wystawa Voyagers Go Overlight to pierwszy indywidualny pokaz prac Floriana i Michaela Quistrebertów w Polsce, którzy w tym roku zostali nominowani do prestiżowej nagrody Marcela Duchampa. Na wystawie jest prezentowany najnowszy projekt artystów oraz prace przygotowane specjalnie na wystawę w Galerii Leto. 
Rozświetlona powierzchnia prac braci Floriana i Michaela Quistrebertów staje się miejscem zmagań między materią a efemeryczną grą odbić. Bracia tworzą obrazy o bogatej, mięsistej fakturze pełnej fałd i zgrubień, które pokryte są błyszczącymi, metalicznymi farbami. Jest to kolejny krok ich artystycznych poszukiwań, które naznaczone były do tej pory geometrycznymi abstrakcjami, symetrią oraz przenikającymi się warstwami kolorów.

Zmagania z symetrią są obecne również w pracach prezentowanych na wystawie Voyagers Go Overlight. Artyści w swoich pracach doszukują się symetrii i harmonii oraz ich zaprzeczenia w relacjach między fakturą powierzchni a świetlistymi blikami.

Światło jest tym, co pozwala naszym oczom „dotknąć” materii, wyłonić kształty z cienia, nadać im masę, objętość, charakter wykorzystanego materiału. Połyskująca powierzchnia ujawnia zagłębienia i wybrzuszenia obrazów. Jednak prócz blików światła odbitego, same prace stanowią jego autonomiczne źródło. Na niektórych z nich, wśród warstw materii rozbłyskują niewielkie LED-y, wprowadzając zamęt i urozmaicenie w naturalnym działaniu światła na powierzchni, tych już i tak bogatych w refleksy prac.

Niekiedy LED-y umieszczone w powierzchni swoim działaniem „obciążają” cały obraz, koncentrując na sobie całą lekkość, która kontrastuje z grubymi warstwami materii. W innych wypadkach gra między światłem zewnętrznym a tym, zawartym w samych obrazach są nierozerwalna, a granice ich działania stają się „prześwietlone”, nie do rozróżnienia.

Materia i nicość, światło i cień – przestają być obowiązującymi opozycjami, na ich miejsce powstaje nowa struktura przeciwieństw – materia i światło. Oba człony tej pary są nierozdzielne, jedno potrzebuje drugiego by zaistnieć, a równocześnie zaprzeczają sobie w porządku widzenia. Światło nie ma wymiaru materialnego, namacalnego. Sama materia zaś nie może ujawnić swoich właściwości bez dotyku światła. Próby definiowania geometrii i symetrii w pracach Quistrebertów znikają zatem z samej powierzchni, tego co jest „na obrazach”, aby ujawnić się nieco głębiej, we wzajemnym wyłanianiu się oraz kształtowaniu gęstej materii i delikatnego światła. Obrazy Braci rozświetlają się nieskończonością możliwości, jakie mogą kształtować te kategorie w swoim dialektycznym i nieustannym ścieraniu się. 
Florian & Michael Quistrebert
ur. kolejno w 1982 i 1976 we Francji.
Ukończyli Ecole des Beaux Artes w Nantes, FR. Tworzą wspólnie od 2007 roku. W 2014 roku zostali nominowani do nagrody Marcela Duchampa ustanowionej przez Association pour la Diffusion Internationale de l’Art Français we współpracy z Centre Pompidou oraz FIAC).
Ich prace były prezentowane w wielu instytucjach artystycznych na świecie, między innymi w: Perrotin Gallery, Paryż (2014), Galleria Massimodeluca, Mestre (2013), Zoo Galerie, Nantes (2013), Kunstraum, Londyn (2013), South London Gallery, Londyn (2013), Palais de Tokyo, Paryż (2013), Galeries Nationales du Grand-Palais, Paryż (2013), Los Angeles Contemporary Exhibitions (2013), Centre national des arts plastiques, Bruksela (2013), Cosar HMT, Düsseldorf (2013), 4th Arts in Marrakech Biennale, Maroko (2012), Rijksakademie, Amsterdam (2012), Harris Lieberman Gallery, Nowy York (2012), Centre Pompidou, Paryż (2012), PSM Gallery, Berlin (2012), CARprojects, Bolonia (2011), Galerie Stadtpark, Krems (2011), IG Bildende Kunst, Wiedeń (2011), Silverman Gallery, San Francisco (2011), Domaine Départemental de Chamerande (2010), Carol Jazzar Gallery, Envoy Enterprises, Nowy Jork (2009, 2010), Miami (2009), Printemps de Septembre, Toulouse (2009).
Bracia brali udział w rezydencjach artystycznych w: Triangle Studio, Nowy Jork (2009), Domaine Départemental de Chamerande (2010), Rijksakademie, Amsterdam (2012).
Artyści są reprezentowani przez Galerię Crèvecoeur w Paryżu i Galerię Juliètte Jongma w Amsterdamie.
www.quistrebert.com

kurator: Sebastian Gawłowski