Black Hole Generation / Nuance Freshovosti — David Krňanský, Martin Lukáč, Julius Reichel

07.05—25.06.2016

Black Hole Generation (B.H.G.) to malarskie trio trzech studentów praskiej szkoły artystyczno-przemysłowej (UMPRUM), którzy z uporem godnej lepszej sprawy uprawiają wielkoformatowe malarstwo abstrakcyjne. David Krňanský, Martin Lukáč i Julius Reichel są póki co jedynymi przedstawicielami zwrotu malarskiego, którego inspiracje rozciągają się pomiędzy heroinowymi snami Basquiat’a i gradientowymi teksturami post-internetu.

B.H.G. przygotowali wystawę, która powraca do koncepcji ‘salonu akademii’ wywołując z zaświatów kategorię ‘dobrego obrazu’ i w bardzo dosłowny sposób interpretując postmodernistyczne sformułowanie ‘mrugnięcia okiem’. Abstrakcja zdominuje śnieżnobiałe ściany galerii ujawniając nieznane dotychczas sploty sensów i kołtuny znaczeń, jakie mogą kryć się w malarstwie nieprzedstawiającym.

Dwóch Czechów i Słowak pokuszą się ożywić mit oryginalności przynosząc z południa malarstwo post-formalistyczne i post-plastyczne. W niepamięci zniknie niesławny przytyk powtarzającej się abstrakcji (zombie formalism), a na samych szczytach kubków smaku ujawnią się nieznane dotychczas niuanse świeżości.

B.H.G. Trójka artystów finiszujących studia artstyczne na UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze). Jako grupa najczęściej pracują in-situ tworząc instalacje z wykorzystaniem ready-made’ów i kopii swoich prac.

 
David Krňanský
Studiował w pracowni performance’u współczesnego klasyka czeskiej sceny – Jiříego Kovandy. Ma za sobą pasmo wystaw debiutanckich w najciekawszych galeriach niezależnych w Pradze. Charakterystycznym elementami jego prac są budujące głębię tło i naiwna, rysunkowa linia.
www.davidkrnansky.com

Martin Lukáč
Tegoroczny dyplomant praskiej UMPRUM. Studiował także w Koszycach i Lipsku. Laureat Nagrody Krytyków 2016. Jego prace powstają na bazie dialogu z malarską tradycją koncentrując się zwłaszcza na powojennym socrealizmie. Koszykarz.
www.lukacmartin.com

Julius Reichel
Były graficiarz i miłośnik sztuki w przestrzeni publicznej. Wieczny student kończący w tym roku malarstwo na UMPRUM. Traktuje obraz jak obiekt i maluje na wszystkim. Zwolennik sentencji: musisz spróbować setki razy zanim dojdziesz do meritum.
www.davidkrnanskyandjuliusreichel.tumblr.com

kurator: Piotr Sikora

Współpraca:
Czeskie Centrum w Warszawie
Instytut Słowacki w Warszawie
Budner Development