Anna Witkowska, Adam Witkowski — Temp

01.12.2013 — 16.01.2014

TEMP to pokaz najnowszych realizacji pary gdańskich artystów. Pracami prezentowanymi na wystawie są obiekty, wykonane głównie z prowizorycznych materiałów konstrukcyjnych – tektura, taśma klejąca, drewno oraz rysunki i grafiki na papierze.

W ekspozycji autorzy przywołują i rozwijają wątki oraz formy znane z ich wcześniejszych realizacji – poszukiwanie odosobnienia, cykliczność, wewnętrzną podróż. Tym razem jednak kierują uwagę na poczuciu nietrwałości oraz braku możliwości schronienia w fizycznej rzeczywistości. Subiektywne odczuwanie czasu, zapis jego upływu w formie rysunku oraz nieuchronność rozpadu i przekształcenia są głównymi tematami wystawy. 
Ania Witkowska
Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka wizualna, grafik, wykładowca WSNS w Gdyni. Tworzy samodzielnie lub w duecie z Adamem Witkowskim. Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu. Inspiruje ją najbliższe otoczenie, zapożycza z popkultury, cytuje. Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Wczesne realizacje miały charakter designerskiego piractwa, reklamowej poetyki o wymiarze egzystencjalnym (piktogramy, murale, lightbox’y). Prace wideo, zwłaszcza tryptyk (Przeszłość, Remote viewer, Pierwszy, jedyny, najlepszy) realizowany z Adamem Witkowskim, opowiadał o miejscach zapomnianych i zaniedbanych, ironicznie traktując ich pamięć i historię.
Prace Anny cechuje przewrotność. Sampling rzeczywistości zawiera dużą dawkę pesymizmu. Niedosłowne strach czy śmierć to częsty motyw jej twórczości (filmy Treasure, Taki pejzaż, instalacja Czarna chmura), lecz wszechogarniające poczucie pustki nie przygnębia. Staje się czymś ulotnym i niezobowiązującym, choć budzącym lęk. Artystka stosuje w swych realizacjach proste symbole społeczne, przytacza rytuały lub umowne formy komunikacji, aby swobodnie weryfikować rzeczywistość, w której można się zatopić lub zwyczajnie z niej odejść. Odchodzenie jako wybór między realnym a wyśnionym.
Anna jest dwukrotną stypendystką MKiDZN, w 2011 nominowana wraz z Adamem Witkowskim do Nagrody Deutsche Banku Spojrzenia. W 2013 roku otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Istotniejsze wystawy / realizacje z ostatnich lat to Tunnels, Galeria Platan, Budapeszt, Close tu HomeEast by South-West, Domownicy / Householders w Projekcie Kordegrada, realizacja w przestrzeni miasta w ramach festiwali ArtLoop oraz ArtBOOM, WYSPA. Teraz jest teraz, Festival Alternativa. ISW, Enklawa CSW Zamek Ujazdowski oraz CCA w Kaliningradzie, Sleep_walk Gdańska Galeria Miejska, Letni nieletni Zachęta, Establishment CSW Zamek Ujazdowski, Talking to me? Rauma Biennale Balticum w Finlandii, Decoding Poland, Hoorn i Haarlem w Holandii.
www.aniawitkowska.com

Adam Witkowski
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie wykłada w autorskiej pracowni Audio oraz pracowni Grafiki Multimedialnej na Wydziale Rzeźby i Intermediów. W roku 2011 uzyskał tytuł Doktora w dziedzinie Sztuki Piękne. Tworzy prace na pograniczu mediów wizualnych oraz dźwiękowych.
W sztukach wizualnych używa zarówno tradycyjnie rozumianych technik jak malarstwo i rysunek, ale także – wideo, instalacji i fotografii. Tematem często pojawiającym się w jego pracach jest zwątpienie w trwałość poglądów i znaczeń. Często tworzy w duecie z Anią Witkowską.
Dźwiękowa aktywność Adam, to nie tylko solowy projekt elektroniczny 0404. Komponuje również muzykę do filmów wideo, reklamy, tworzy kompozycje do spektakli teatralnych m.in. dla Dada von Bzdulow. Współtworzył również projekty radiowe: Radio Copernicus, Radio Simulator, Radio Stadion. Udziela się w składach kilku zespołów – Langfurtka (duet z Mikołajem Trzaską), Samorządowcy (duet z córką Mają Witkowską), x0 (duet z Konradem Smoleńskim) oraz Gówno, gdzie gra na gitarze. Jest także producentem muzycznym odpowiedzialnym za realizację nagrań i brzmienie zespołów: Trupa Trupa, Gówno.
Wybrane wystawy indywidualne: 2013 TUNNELS, z Anią Witkowską, Platana Gallery, Budapeszt, HU | 2013 WIECZÓR FAUNA, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk | 2011 CLOSE TO HOME, z Anią Witkowską, Lukas Feichtner Gallery / Vienna Art Fair, Wiedeń, AT | 2008 NEW AGE, z Anią Witkowską, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk | 2005 W KÓŁKO, Galeria AT, Poznań
wybrane wystawy zbiorowe: 2011 SPOJRZENIA 2011, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa | 2011 STRATEGIES OF DISAPPEARANCE, HMKV Dortmund, DE | 2008 ESTABLISHMENT, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa | 2007 BACK + FORTH, Maria Kapel, Hoorn, Holandia | 2005 STRAZNICY DOKÓW, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk.
www.adamwitkowski.com