Marcin Dudek / 5 najciekawszych wydarzeń artystycznych 2016 / Electronic Beats / Alek Hudzik

www.electronicbeats.pl

Wystawa ‘Head in the Sand’ Marcina Dudka wśród pięciu najciekawszych wydarzeń artystycznych w 2016 roku według Alka Hudzika:

“Żale nad 2016 rokiem mogłyby trwać w nieskończoność. Lista nieszczęść długa jak litania to jednak nie jedyne co zostanie nam po mijającym roku. Oto najciekawsze wydarzenia w sztuce, które przyszły wraz z 2016.

Marcin Dudek wystawa „Head in the Sand” w galerii Leto

Nie zaskoczę, jeśli napiszę, że w 2016 zdecydowanie dominowały wystawy kuratorskie. Takie, które stawiają jasne tezy i te, które na te tezy próbują nas naprowadzić. Wystawy, w których artysta wypowiada się na konkretny temat, tworząc fragment kuratorskiej układanki. Wystawy solowe już od jakiegoś czasu zeszły na drugi plan i niebezpiecznie zbliżyły się do prezentowania w galerii kilku nowych produktów. Wystawa Marcina Dudka była dokładnie odwrotna. Fakt, wystawa otwierała się w 2015 roku, ale w 2016 nie widziałem lepszego pokazu solo. Wystawa niezwykle zwięźle łączyła w sobie prace (rozpruty worek bokserski, rekonstrukcję domu artysty) i performans (Dudek w stylu dresiarskiego gangstera pojawił się w galerii i godził nożem we wcześniej przygotowaną instalację). Prace artysty odwołujące się do kibicowskiej anarchii były jedną z ciekawszych wypowiedzi jakie w tym temacie odnotowałem. To dość zaskakujące, że tak ciekawy artysta jest w Polsce szerzej nierozpoznanym.”

Więcej informacji o wystawie ‘Head in the Sand’ można znaleźć tutaj.

Tags: