NEIGE – COMPUTER DREAMS / FASHHHART by LETO

www.k-mag.pl

“Romek Buk to założyciel marki Neige, o której pisaliśmy już w 2015 roku przy okazji kolekcji stworzonej we współpracy z fantastyczną malarką Aleksandrą Waliszewską. Prezentacja odbyła się w dawnej siedzibie galerii Leto przy ulicy Lwowskiej w Warszawie. Kolejnym projektem, który nas przyciągnął, był film modowy Natana Berkowicza, prezentujący klubową kolekcję utrzymaną w stylu lat dziewięćdziesiątych (wiosna-lato 2017). W październiku wróciliśmy do galerii Leto (tym razem na ulicę Dzielną 5), gdzie w ramach projektu FASHHHART by LETO Romek Buk zdradził swoje marzenia i sny.
MR: Skąd się wzięły „Komputerowe sny”?

RB: Inspiracją do stworzenia zimowej kolekcji były popularne na początku lat dziewięćdziesiątych szesnastobitowe gry na konsole. Przypomniałem sobie podstawówkę i swoje podwórko. Ludzie mieszkający na Zachodzie mieli wtedy dostęp do nowinek technologicznych, których w Polsce jeszcze nie było. Gry i konsole były wówczas obiektem marzeń młodych ludzi. Zinterpretowałem ich estetykę i przeniosłem ją na ubrania, stąd nazwa kolekcji „Computer Dreams”.

Kiedy i gdzie się urodziłeś?

W 1989 roku w Opolu. Wielu mieszkańców tego regionu wyemigrowało na zachód, ale długo jeszcze odwiedzało rodzinne strony, dzięki czemu nowości technologiczne docierały tu szybciej niż do reszty Polski. Różnice między wschodem i zachodem były w latach dziewięćdziesiątych bardzo widoczne.

Studiowałeś projektowanie mody?

Nie mam wykształcenia projektowego, ale zawsze ciągnęło mnie do grafiki i dizajnu. Marka Neige działa już sześć lat, sukcesywnie się rozwijając. Od kliku sezonów mam swój showroom w Paryżu. Kolekcję, którą właśnie oglądasz, pokazałem również podczas London Fashion Week. Jej prezentacja odbyła się w mrocznym, minimalistycznym wnętrzu klubu Redon.

Co jeszcze robisz w Opolu?

Jestem didżejem, razem z moim przyjacielem tworzymy kolektyw Trap Door. Mamy za sobą organizację licznych koncertów i imprez, ostatnio wpadli do nas Flirtini, Daniel Drumz, Envy.
Zorganizowaliśmy także pierwszy koncert Taco Hemingwaya poza Warszawą. Na afterparty dzisiejszej prezentacji zagramy z reprezentantem wytwórni Night Slugs i Fade To Mind – Kingdom-em.”

Tags: ,