ALEX URBAN / FUGA – PREMIEROWA RECENZJA FILMU AGNIESZKI SMOCZYŃSKIEJ Z FESTIWALU W CANNES / MOVIES ROOM / RADEK FOLTA

www.moviesroom.pl

“Fuga oparta jest na prawdziwym wydarzeniu, które Muskała zobaczyła w telewizji. W tej historii jest jednak o wiele więcej, niż sentymentalna historia o próbie przypomnienia sobie przeszłości. Kinga wymazuje nie tylko swoją pamięć, ale też role, które przypisuje jej społeczeństwo. Kochająca Matka Polka, wierna żona, elegancka nauczycielka, posłuszna córka. Podobnie jak w poprzednim filmie Smoczyńska wyzwolił obraz Syrenki spod disnejowskiego, cukierkowego kieratu, to samo robi z ugruntowanym obrazem kobiety. Potrzeba zmiany, zdefiniowania siebie jest tak silna, że nikt nie powinien starać się jej zatrzymać. „Bądźcie sobą, bądźcie wolne” mówią twórczynie scenariusza. Mocniejszej, feministycznej wymowy, trudno sobie wyobrazić.

Pięknie nakręcony, w zimnych barwach film, inspirowany jest obrazami Alex Urban oraz fotografiami amerykańskich twórców (Brookie Didonato, Cristina Coral, Evelyn Benicova). Jakub Kijowski wykonał doskonałą robotę. Pięknie skomponowane kadry ogląda się wyśmienicie. Gabriela Muskała jest fenomenalna: magnetyczna, silna, pewna siebie, ale równie gdzieś zagubiona. Aktorka oddaje dramat sytuacji z jakże potrzebnymi, komediowymi niuansami. Powolny rytm filmu może być przeszkodą dla przygotowanych na bardziej pulsujące kino, szczególnie po Córkach dancingu. Nie zawiodą się ci, którzy po Fudze oczekują prowokującego do dyskusji filmu.”

Tags:
Due to the COVID-19 outbreak, the gallery will be temporarily closed. We ramain available for you via email: press@leto.pl | Ze względu na pandemię COVID-19 galeria jest zamknięta do odwołania. Pozostajemy do Państwa dyspozycji mailowo: press@leto.pl