FASHHHART by LETO / Teatr Studio & Bar Studio, Warszawa, 23.09.2017

www.leto.pl

FASHHHART by LETO
23.09.2017
23:00 – 5:00

Wydarzenie towarzyszące w ramach Warsaw Gallery Weekend 2017

Foyer Teatru Studio (wydarzenie) oraz Bar Studio (party)
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1

Galeria LETO zaprosiła artystkę Magdę Buczek oraz projektantkę mody Joannę Hawrot do udziału w pierwszej edycji FASHHHART by LETO w ramach Warsaw Gallery Weekend 2017. W przestrzeni Foyer Teatru Studio mieszczącego się we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zostaną zrealizowane projekty łączące w sobie działania artystyczne i performatywne. W przypadku obu uczestniczek moda i jej historia, stała się nie tylko źródłem inspiracji, ale przede wszystkim formą komunikacji z publicznością.

23.00
Pokaz SURPLUS by Zuza Krajewska Performance
SHADE / wyst. Bożna Milan, reż. Magda Buczek

00.00
#SHUNGA_SHIBARI by Joanna Hawrot

Po wydarzeniu zagra znany warszawski kolektyw „Małe Szczęścia”

SURPLUS Projekt z pogranicza mody, sztuk wizualnych i aktywizmu. SURPLUS wyrasta z nadprodukcji – w przemyśle modowym z nadmiaru materialnych produktów, a w sztuce z nadmiaru idei, dyskursów, tekstów. Nawiązuje do mody lat 80. i 90., kiedy nadruk na t-shircie stanowił osobistą deklarację, a eksponowanie go w przestrzeni publicznej często stanowiło gest polityczny. Autorka SURPLUSA, Magda Buczek, używa własnych tekstów z poprzednich projektów i drukuje je na ubraniach z drugiego obiegu. SURPLUS tworzy nowy produkt bez konieczności jego produkcji.

SURPLUS by Zuza Krajewska
autorski projekt fotograficzny Zuzy Krajewskiej dla SURPLUSA. Premierowa projekcja zdjęć z pierwszej części edytorialu Warszawa-Berlin.
Projekt powstaje dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Berlinie.

SHADE performance
reż: Magda Buczek
voguing i ruch sceniczny: Bożna Milan
audio: Abu Zeinah, Magda Buczek
animacja: Michal Borowski

Performance z wykorzystaniem Voguingu jako narzędzia do interpretowania rzeczywistości. Bożna Milan animuje na scenie teksty SURPLUSA, nawiązując do zwyczaju “rzucania cienia” (ang. throwing a shade), czyli dyskredytowania oponenta w bitwach voguingowych.

#SHUNGA_SHIBARI by Joanna Hawrot
“Ile jest osób zdolnych odebrać emocje niesione przez shibari, wpatrywać się w skupieniu w twarze, wsłuchiwać się w głos liny, w oddechy?”
~ GanRaptor

23 września o północy odbędzie się happening #SHUNGA_SHIBARI by JOANNA HAWROT. Projekt, eksperymentalnie połączy modę, multimedia i japońską sztukę shibari. Joanna Hawrot do współpracy zaprosiła mistrza sztuki Shibari – GanRaptora, krytyczkę i kuratorkę sztuki – Zofię Krawiec oraz muzyka Zbigniewa Chojnackiego.

Shibari to starożytna, wywodząca się z epoki Edo, japońska sztuka malowania, kształtowania ciała za pomocą liny. Służy, emocjom i erotyce. To intymne zespolenie ciał i dusz, gdzie energia przekazywana jest za pośrednictwem liny, dotyku, nacisku ciała, pozbawienia swobody, narzucenia biegu wydarzeń i działań. Joanna Hawrot sięga po shibari jako formę malowania obrazu za pomocą liny. W sztuce shibari kreowane są estetyczne obrazy, które pomagają uwidocznić piękno ludzkiego ciała.

Elementem rytuału będzie autorskie kimono #SHUNGA opowiadające o współczesnej seksualności. Powstałe w inspiracji japońskimi drzeworytami erotycznymi, które graficznie zinterpretowała ilustratorka Sonia Hensler. Celem happeningu jest stworzenie przestrzennego obrazu za pomocą ciała przy pomocy lin oraz kostiumu – kimona.

Kimono w założeniu miało powodować poczucie skromności i pokory. Z kolei, emanujące erotyzmem i seksualnością drzeworyty z epoki Edo, wyzwalały w człowieku jego dziką naturę, budując przy tym opozycje do formy kimona. Celnie wydobyty atrybut sprzeczności pomiędzy kimonem a drzeworytami tworzy opowieść współczesnych kochanków. Kimono w takim ujęciu zyskuje nowy wymiar – świadka i rekwizytu miłosnej gry. Stanowi także atrybut subtelności oraz kobiecej kruchości, będą zarazem znakiem wewnętrznej siły i dominacji.

Happening będzie kolejną odsłoną kampanii #SHUNGA _GIRLS. Ma on na celu stworzenie emocji oraz erotycznej energii przekazywanej odbiorcom. Zmierzać do niego będziemy poprzez zharmonizowanie relacji fizycznych i emocjonalnych za pomocą obrazu, dotyku i dźwięku.

Partnerzy wydarzenia:
Teatr Studio
Bar Studio

Tagi: